Eva Longoria, Jenna Ortega, Pedro Pascal & More Take Trophies – Upnewsdaily

Eva Longoria, Jenna Ortega, Pedro Pascal & More Take Trophies – Upnewsdaily

The 38th annual Imagen Awards celebrated Latino excellence and it was a flamin’ night for Eva Longoria who took the trophy for her feature-length directorial debut.

Longoria directed Flamin’ Hot, the story about the creation of the spicy Frito-Lay snack. The film also took awards for Best Feature Film with Jesse García taking the accolade in the Best Actor – Feature Film category for his portrayal of Richard Montañez.

Other winners of the night included Zoe Saldaña for her acting work on Avatar: The Way of Water and Antonio Banderas for his voice-over work in the animated film Puss In Boots: The Last Wish.

Winners in the television categories included Acapulco’s Enrique Arrizon as Best Actor in a Comedy, Jenna Ortega as Best Actress in a Comedy for Wednesday, Kate del Castillo as Best Actress in a Drama for Volver a Caer and Pedro Pascal as Best Actor in a Drama for The Last of Us.

The 38th an independent panel of entertainment industry executives and Latina and Latino community leaders determined Annual Imagen Awards winners.

Imagen Awards 2023 Winners List

Best Feature Film

Flamin’ Hot (Searchlight Pictures Presents A Franklin Entertainment Productions)

Best Director – Feature Film

Eva Longoria, Flamin’ Hot (Searchlight Pictures Presents A Franklin Entertainment Productions)

Best Actor – Feature Film

Jesse Garcia, Flamin’ Hot (Searchlight Pictures Presents A Franklin Entertainment Productions)

Best Actress – Feature Film

Zoe Saldaña, Avatar: The Way of Water (Walt Disney Studios Motion Pictures, 20th Century Studios)

Best Animated Feature Film

Puss In Boots: The Last Wish (DreamWorks Animation and Universal Pictures)

Best Voice-Over Actor – Feature Film

Antonio Banderas, Puss In Boots: The Last Wish (DreamWorks Animation and Universal Pictures)

Best Music Composition for Film or Television

Gustavo Santaolalla, The Last of Us (HBO | Max; HBO in association with Sony Pictures Television Studios, PlayStation Productions, Word Games, The Mighty Mint, and Naughty Dog)

Best Primetime Program – Drama – TIE

Belascoarán (Netflix; Perro Azul for Netflix)

National Treasure: Edge of History (Disney+; Disney Branded Television)

Best Primetime Program – Comedy

Acapulco (Apple TV+; Lionsgate Television / 3Pas Studios / The Tannenbaum Company for Apple)

Best Primetime Program – Special or Movie

Dear… Selena Gomez (Apple TV+; This Machine, Matador Content, a Boat Rocker Company, in association with Apple)

Best Director (Television)

Guillermo Navarro, Guillermo Del Toro’s Cabinet of Curiosities (Netflix; Netflix / Double Dare You)

Best Actor – Drama (Television)

Pedro Pascal, The Last of Us (HBO | Max; HBO in association with Sony Pictures Television Studios, PlayStation Productions, Word Games, The Mighty Mint, and Naughty Dog)

Best Actress – Drama (Television)

Kate Del Castillo, Volver a caer (ViX; Cholawood Productions and Endemol Shine Boomdog)

Best Actor – Comedy (Television)

Enrique Arrizon, Acapulco (Apple TV+; Lionsgate Television / 3Pas Studios / The Tannenbaum Company for Apple)

Best Actress – Comedy (Television)

Jenna Ortega, Wednesday (Netflix; A Netflix Series / An MGM Television Production)

Best Supporting Actor – Drama (Television)

Benjamin Levy Aguilar, Chicago P.D. (NBC; Universal Television, a division of Universal Studio Group, in association with Wolf Entertainment)

Best Supporting Actress – Drama (Television)

Aubrey Plaza, The White Lotus (HBO | Max; HBO in association with Rip Cord and The District)

Best Supporting Actor – Comedy (Television)

Benjamin Bratt, Poker Face (Peacock; T-Street, MRC Television, Animal Pictures)

Best Supporting Actress – Comedy (Television)

Liza Colón-Zayas, The Bear (FX; FX Productions)

Best Young Actor (Television)

Ava Louise Murchison, Jane (Apple TV+; Sinking Ship Entertainment in association with Apple TV+)

Best Voice-Over Actor (Television)

Ruben Garfias, The Casagrandes (Nickelodeon; Nickelodeon Animation Studio)

Best Variety or Reality Show

The Reluctant Traveler With Eugene Levy (Apple TV+; Twofour in association with Apple)

Best Youth Programming

Alma’s Way (PBS KIDS; Fred Rogers Productions, Pipeline Studios)

Best Documentary – TIE

After Uvalde: Guns, Grief & Texas Politics (Frontline/ PBS; Frontline (PBS) and Futuro Media Group in association with The Texas Tribune)

Halftime (Netflix; A 25/7 & MakeMake Production)

Best Informational Program

ABC News, Uvalde 365: The Struggle to Understand (ABC News Live; ABC News)

Best Short/Student Film

The Ballad of Tita and the Machines (Indeed, Hillman Grad, 271 Films)

Best Commercial Advertisement or Social Awareness Campaign

Mujeres Imparables 2023: Change The Game (“Cambia El Juego”) (NBCUniversal Telemundo Enterprises; Comcast NBCUniversal Telemundo / Greenpowermedia)

Check Also

Emily Siegel Thriller Pitch Acquired By Chernin Entertainment

Emily Siegel Thriller Pitch Acquired By Chernin Entertainment

EXCLUSIVE: Chernin Entertainment has preemptively acquired an untitled erotic thriller pitch from Emily Siegel, Upnewsdaily …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *